Fizyoterapist Pınar YALÇIN
Email: info@fztpinaryalcin.com

Postural Bozukluklar

felç inme rehabilitasyonu

bel ağrısı omuz rehabilitasyonu
en iyi fizik tedavi

fizik tedavi MALATYA

evde fizik tedavi
fizyoterapist MALATYA

Postural Bozukluklar

Postür bozukluk; durumlarında kişi ideal vücut pozisyonlarında yer almada büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Fiziksel bir rahatsızlık olan bu durumda, ideal vücut pozisyonlarında birtakım sapmalar meydana gelebilmektedir.
Bu türde meydana gelen sapmalar, kişide bazı sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bel ve sırt ağrıları bu tür sorunlar arasında en sık rastlanan sıkıntılardandır.
Kişinin duruşuyla alakalı olan postürün iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler, aktif postür ve de inaktif postür olarak adlandırılmaktadır.
Oluşan postür bozukluğu omurgadaki kırık çatlak veya kemikleşmiş yapıdan kaynaklanmıyorsa kasların doğru şekilde çalıştırılmasıyla kolayca çözülebilir. Görülen bozuklukların büyük çoğunluğu günlük yaşamda yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Basit önlemler ve birkaç doğru egzersizle düzeltilmesi mümkün ve kolaydır.
Bu önlemlerin başında doğru oturma pozisyonu ve yürüme esnasında pozisyona dikkat edilmesi gerekir.Esas belirleyici faktör ise doğru kasların biraz kuvvetlendirilmesidir.